Arsenal 2 – 1 Nottingham Forest

Arsenal și-a început sezonul de Premier League cu un victorie nervoasă, 2-1, sâmbătă, pe teren propriu, în fața celor de la Nottingham Forest. Golurile marcate de Eddie Nketiah și Bukayo Saka în prima repriză au fost anulate de Taiwo Awoniyi în finalul partidei, dar victoria i-a ridicat totuși pe vicecampionii din sezonul trecut la același număr de puncte cu liderul Manchester City, care câștigase vineri cu 3-0 în fața lui Burnley. A existat o reținere de 30 de minute pentru startul partidei din cauza unor probleme la turnicheții de pe Emirates Stadium, însă când meciul a început Arsenal a fost rapid la conducere, deținând majoritatea posesiei și trecând de apărarea lui Forest. Acest lucru a fost demonstrat atunci când Brennan Johnson a avut ocazia să șuteze, dar a trimis peste, lăsându-l pe managerul Steve Cooper cu mâinile în cap. Arsenal a făcut ca presiunea lor să dea roade atunci când Gabriel Martinelli a făcut o piruetă care a pus doi apărători în încurcătură, pregătindu-l pe Nketiah să înscrie în fața lui Matt Turner (fost la Arsenal). Saka a mărit avantajul șase minute mai târziu, trăgând de la marginea careului, fără a-i lăsa lui Turner nicio șansă de a salva. În repriza a doua, Jurriën Timber, noua achiziție a lui Arsenal, a trebuit să fie eliminat după ce a primit o lovitură chiar înainte de pauză. Declan Rice, cea mai scumpă achiziție din istoria lui Arsenal, a avut apoi câteva încercări de gol, dar Turner a respins de ambele ori. Forest a marcat apoi împotriva cursului jocului, când a pornit pe contraatac de la o fază fixă a lui Arsenal, iar Anthony Elanga l-a servit pe Awoniyi în careu pentru 2-1. Ultimele câteva minute au fost frenetice la ambele capete, dar în cele din urmă echipa gazdă a păstrat cele trei puncte. „Ne-am apărat foarte bine și am meritat cele trei puncte”, a declarat Nketiah.